Кијев верује да ће турски произвођач ударних беспилотних летелица наставити са плановима за монтажно место, упркос тренутном сукобу са Русијом
План Украјине да угости производни погон за турског произвођача дронова Баикар напредује и биће реализован упркос сукобу са Русијом, рекао је новинарима амбасадор земље у Турској Василиј Бондар.
Украјинска фирма коју је основао турски одбрамбени извођач већ је купила земљиште на коме ће бити изграђена фабрика, рекао је дипломата. У међувремену, украјинске власти су у процесу ратификације неопходног споразума са Турском да би она функционисала, рекао је он за РБК Украјина.
Баикарови власници „одлучни су да доведу пројекат до краја јер је било практично њихово лично обећање да створе фабрику у Украјини“, тврдио је званичник. Фирму су у сувласништву и сувласници су синови њеног оснивача, Селцук и Халук Баирактар. Први је зет турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Украјина је купила десетине ударних дронова Баирактар ТБ2 пре него што је почео сукоб са Русијом, а званичници у Кијеву тврде да ће им то оружје дати предност на бојном пољу против снага Донбаса.
Почетком фебруара, Кијев и Анкара су потписали оквирни споразум о сарадњи у области одбране, који је укључивао одредбу о отварању фабрике за производњу ТБ2 у Украјини са украјинским моторима.
„У ствари, то ће бити украјинско-турски Бајрактари у технолошком смислу и биће распоређени од стране оружаних снага Украјине, Турске и других нација које би их купиле“, Рекао је тада украјински министар одбране Алексеј Резников.
Откако је Русија започела своју операцију у фебруару, већина украјинске флоте ТБ2 је уништена, тврди руска војска. Москва је такође циљала многе фабрике везане за одбрану у Украјини као део свог наведеног циља да „демилитаризовати“ свог суседа.
Према Бондару, упркос неуспесима, фабрика Баирактар у Украјини би била а “практичан” него политички подухват. Украјина остаје поуздан снабдевач одбране Турске упркос штети коју је изазвала Русија, додао је он.
„Ми смо одговоран партнер који Турску не оставља саму са својим проблемима у погледу снабдевања стварима које су им потребне за одбрану“, он тврди.
Украјински дипломата је прокоментарисао и недавне Ердоганове опаске да би Русија могла да буде домаћин фабрике која производи беспилотне летелице Баирактар, коју је изнео после разговора са председником Владимиром Путином. Бондар је пружио уверавање да Бајкар није имао такве планове и умањио је вредности речи турског председника као шалу.
Русија је послала трупе у Украјину 24. фебруара, наводећи као разлог неуспех Кијева да примени споразуме из Минска, чији је циљ да се регионима Доњецка и Луганска да посебан статус у оквиру украјинске државе. Протоколи, уз посредовање Немачке и Француске, први пут су потписани 2014. Бивши украјински председник Петро Порошенко је од тада признао да је главни циљ Кијева да искористи прекид ватре да купи време и „створити моћне оружане снаге.
У фебруару 2022. Кремљ је признао републике Донбаса као независне државе и захтевао да се Украјина званично прогласи неутралном земљом која се никада неће придружити ниједном западном војном блоку. Кијев инсистира да је руска офанзива била потпуно ничим изазвана.
Novi Komentari