Западни медији и државни званичници настављају да окривљују Русију за „кризу хране“, али Москва покушава да поново отвори луке Украјине и Донбаса
Без много обавештења на Западу, 21. јуна, први страни брод је испловио из луке Мариупољ откако су украјинске и стране плаћеничке снаге у потпуности истеране из града Донбаса месец дана раније. Уз пратњу руских морнаричких чамаца, одлазак брода представљао је преседан за наставак нормалних лучких активности ка и из Мариупоља.
Министарство одбране Русије је 20. маја објавило ослобађање фабрике Азовстал од украјинског нацистичког батаљона Азов, а неколико дана касније изјавио је да су сапери деминирали површину од милион и по квадратних метара око градске луке.
Министарство је почетком јуна прогласило објекат поново спремним за употребу. „Деминирање мариупољске луке је завршено. Функционише нормално и примио је прве теретне бродове. Министар одбране Сергеј Шојгу рекао у то време.
Русија је обећала да ће бродовима дати сигуран пролаз, а 21. јуна је турски брод Азов Конкорд отишао са руском пратњом. У луци Мариупољ је тог дана, пред полазак, за медије разговарао капетан брода Иван Бабенков који нам је рекао да је брод, без терета, кренуо у Новоросијск на укрцај, а затим на одредиште.
Контраадмирал Виктор Кочемазов, командант руске поморске базе у Новоросијску на североисточној обали Црног мора, низ Керчки мореуз од Мариупоља, објаснио је да, иако је коридор оперативан од 25. маја, скоро једномесечно кашњење у одласку је због „Бродови су знатно оштећени током вођења непријатељстава. Такође је рекао да су украјинске снаге намерно оштетиле неке бродове како би их спречиле да напусте.
Са чамца руских анти-диверзантских снага, медији су гледали како Азов Цонцорд напушта луку. Даље, брод би дочекали ратни бродови базе Новоросијск и спроведени до Керчког мореуза где би бродови граничне контроле ФСБ-а наставили да прате брод.
Бугарски брод, Царевна, спремао се да следеће исплови из луке, „Такође истим хуманитарним коридором до одредишта у складу са плановима за коришћење суда од стране власника“, рекао је контраадмирал Кочемазов.
Западна штампа игнорише развој догађаја
Предвидљиво, као што западни медији настављају да игноришу украјинске ратне злочине против република Донбаса, укључујући не само бомбардовање кућа, болница и прометних пијаца – плус убијање и сакаћење цивила – тако и они изостављају извештавање о било чему позитивном. са подручја где су украјинске снаге истегнуте и стабилност је обновљена.
Уместо тога, западни медији настављају да врте причу да је Русија та која блокира луке и спречава извоз житарица, и криве Москву за „погоршање глобалне кризе хране” – а у стварности је Украјина та која има миниране луке и спаљена складишта жита.
Заправо, према Министарство одбране Русије, „70 страних пловила из 16 земаља и даље је блокирано у шест украјинских лука (Херсон, Николајев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни). Претња од гранатирања и велика минска опасност коју представља званични Кијев спречавају пловила да несметано уђу у отворено море.
Док Русија тврди да је отворила два поморска хуманитарна коридора у Црном и Азовском мору, Кијев се очигледно не бави представницима држава и компанија које поседују бродове о одласку страних бродова који су усидрени.
У међувремену, на исти начин, медији попут Њујорк тајмса (пишу као и увек издалека) потраживање да је Мариупољ „дубоко пати“ под руском влашћу (цитирајући одбеглог бившег градоначелника, месецима нигде у близини града, који је извор претходне ратне пропаганде) чак описујући азовске неонацисте као „последњи војни отпор града.”
Ипак, оно што сам видео током вишеструких путовања у Мариупољ у последњих неколико недеља је уклањање рушевина како би процес обнове могао да почне, новоосноване уличне пијаце, јавни превоз радиа на улицама мир.
Људи у Мариупољу су заиста патили, али сада када азовски нацисти и украјински националисти више не владају, они могу да живе без страха од прогона, погубљења, силовања, мучења и свих других ‘демократских вредности’ снага које подржавају Запад.
Обнова ће потрајати, али са новим функционисањем луке и могућношћу да се материјал за реконструкцију довози и морем, може да почне, брод по брод.
Изјаве, ставови и мишљења изнети у овој колумни су искључиво ауторови и не представљају нужно оне РТ.
Novi Komentari